Ekonomi

Türk Prysmian Kablo, 2021 Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı

Enerji ve telekomünikasyon kabloları kesiminin dünya önderi Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Türk Prysmian Kablo, bu yıl birinci kere yayınladığı 2021 Sürdürülebilirlik Raporu ile şirketin bu alanda yaptığı çalışmaları paylaştı.

“Sürdürülebilirlik DNA’mızın bir parçası”

Temiz güce geçişten çalışanlarının gelişimine kadar geniş bir çerçevede sürdürülebilirlik faaliyetlerini sürdüren Türk Prysmian Kablo CEO’su İdeal Özcan, 2022 yılında ortaya koydukları sürdürülebilirlik yol haritasını kararlılıkla sürdürdüklerini belirtti. Türk Prysmian Kablo’nun yayınladığı 2021 Sürdürülebilirlik Raporu hakkında görüşlerini açıklayan Özcan, şöyle konuştu: “Bu yıl birinci sefer yayınladığımız 2021 Sürdürülebilirlik Raporu ile çalışanlarımız, paydaşlarımız ve topluma olan sorumluluk ve taahhütlerimizi paylaşıyoruz. Sürdürülebilirliği DNA’sının bir kesimi olarak konumlandıran Prysmian Group, 2022 yılı prestijiyle düşük karbonlu eser satışını yüzde 50 artırmayı taahhüt ediyor. Türk Prysmian Kablo olarak bu taahhüdü gerçekleştirmek üzere çalışmalarımızı ‘Sign it’ sürdürülebilirlik planımız çerçevesinde sürdürüyoruz. Dahil olduğumuz Prysmian Group MEAT Bölgesi’nin sürdürülebilirlik stratejisine ve bölgesel sürdürülebilirlik yaklaşımının oluşmasına katkı sunmaya devam ediyoruz.”

Sürdürülebilirlik projelerine 100 milyon Euro ayrılacak

Temiz güce geçişi sürdürülebilirlik yol haritasının odağına alan Türk Prysmian Kablo, iklim maksatları ile düşük karbonlu üretime odaklanıyor. Şirket, kapsayıcı ve eşit bir çalışma ortamına geçişi öngören iş modeli ile ekonomik, toplumsal ve çevresel sorumluluklarını yerine getirmeyi hedefliyor. Güç kaynaklarının kullanımının sürdürülebilirlikte büyük kıymet taşıdığını belirten Dava Özcan, şöyle konuştu; “Prysmian Group önümüzdeki on yıl içinde sürdürülebilirlik projelerine toplam 100 milyon Euro yatırım yapmayı taahhüt ediyor. Bu taahhüde verdiğimiz dayanak kapsamında faaliyetlerimizin her alanına entegre ettiğimiz sürdürülebilirlik vizyonumuz ve Türkiye’yi Sürdürülebilir Yarınlara Bağlıyoruz misyonumuz doğrultusunda sorumlu üretim yaparak, yenilikçi güç ve telekomünikasyon tahlilleri sunuyoruz. Sürdürülebilirlik yol haritamız karbon ayak izini ortadan kaldırmak, döngüsel kaynak kullanımı, iş modelini geliştirmek, çalışan ve toplum gelişimine katkı sunmak olmak üzere dört alana odaklanıyor. Bu alanlarda yürüttüğümüz projelerle sürdürülebilirlik amaçlarımıza hakikat her gün daha somut adımlar atıyoruz. Bu projeler sayesinde, 2021’in yıl sonunda yaklaşık 1000 ton CO2 salımını önledik. Bunu, doğal gaz tüketimini yaklaşık 56,2 bin Sm3, elektik tüketimini yaklaşık 1.351 bin kWh ve motorin tüketimini yaklaşık 89,3 bin litre azaltarak başardık.”

2050’ye kadar “net sıfır” olma maksadı

Tasarruf adımlarına sürat kesmeden devam ettiklerini belirten Dava Özcan, “Çevre dostu, düşük karbon salımlı ve yenilenebilir eserlere yaptığımız yatırımlar sayesinde kablo dalının sürdürülebilir dönüşümüne liderlik etme amacıyla 2022 yılında da pek çok projeyi hayata geçirdik. Ürettiğimiz yeni kuşak kablolarımızla, Türkiye’nin en büyük güneş gücü santrali Karapınar YEKA-1 projesinden, birinci ve en büyük yüksek tansiyon denizaltı kablo projelerine; rüzgâr santrali projelerinden, en büyük fiber optik kablo projelerine kadar Türkiye’nin mega yenilenebilir güç projelerine imza atmayı sürdürüyoruz. Prysmian Group Bilim Temelli Amaçlar Teşebbüsü (SBTi) kapsamında 2035 yılında kapsam 1 ve kapsam 2 emisyonlarında, 2050 yılına kadar ise kapsam 3 emisyonlarında net sıfır olmayı planlıyor. Türk Prysmian Kablo olarak geliştirdiğimiz güç ve farkındalık çalışmaları ile bu küresel amaçlara katkı sunmaya devam ediyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu